Šta su otvoreni podaci

5. decembar 2024.

Otvoreni podaci su koncept javno dostupnih podataka na način da svako lice može slobodno da ih koristi i ponovo objavljuje, bez ograničenja od strane autora ili drugih kontrolnih mehanizama. Pojam otvoreni podaci primjenjuje se od 2008. godine i dobija na popularnosti nakon inicijative pojedinih država da otvore svoje podatke na portalima poput data.gov, data.gov.uk.

Zašto otvarati podatke

Možemo da kažemo da su otvoreni podaci novi resurs informacija u cilju njihovog boljeg korišćenja. Javne institucije sakupljaju i proizvode ogroman broj podataka. Da bi se javni podaci bolje koristili za razvoj društva potrebno je da budu dostupni u formi otvorenih podataka. Otvoreni podaci imaju značaj i za razvoj ekonomije jer se podstiče razvoj kreativnog biznisa. Neki autori nazivaju otvorene podatke naftom 21. vijeka.


Principi otvorenih podataka

1. Potpunost

Objavljeni podaci treba da budu potpuni i da obuhvate cjelinu prikupljenih informacija. Izvorni skup podataka treba dati u javnost tako što su iz njega po pravilu uklonjeni podaci o ličnosti, kao i drugi podaci čije je objavljivanje ograničeno. Pored podataka potrebno je objasniti i strukturu datih podataka pomoću tzv. metapodataka.

2. Izvornost

Podaci treba da budu izvorni, odnosno upravo onakvi kakvi su prikupljeni.

3. Pravovremenost

Podaci treba da budu dostupni javnosti pravovremeno. Kad god je to izvodljivo, prikupljene informacije je potrebno objaviti odmah po prikupljanju.

4. Dostupnost

Skupovi podataka treba da budu dostupni na način da je njihova upotreba jednostavna. Preporuka je da se informacije objavljuju tako da se mogu kompletne preuzeti ili obezbijediti pristup putem standardnih API interfejsa.

5. Mašinska čitljivost

Informacije je potrebno objaviti tako da ih je moguće jednostavno računarom obraditi. Podaci dati u formi slike, PDF dokumenta ili DOC formatu su komplikovani za automatsku mašinsku obradu. Primjer formi mašinski čitljivih podataka je XML ili CSV format uz odgovarajuće metapodatke.

6. Zabrana diskriminacije

Podaci treba da budu dostupni svima, uvijek i bez navođenja razloga pristupa podacima. Prepreke poput registracije ili članstva ne bi trebalo da postoje.

7. Upotreba otvorenih standarda

Otvoreni standard se odnosi na posjedovanje prava na korišćenje formata u kom su podaci dati.

8. Licenciranje

Potrebno je jasno označiti da date informacije mogu slobodno da se koriste bez ograničenja i da se navede na koji način mogu da se koriste.

9. Stalnost i pristupačnost arhive

Ovaj princip se odnosi na mogućnost pristupa ranije objavljenim podacima, tzv. arhivama, a ne samo onima koji su posljednje objavljeni. Uz prikaz informacija potrebno je da stoji i vrijeme kada su objavljene.

10. Troškovi korišćenja

Korišćenje otvorenih podataka trebalo bi da bude besplatno. Moguće je naplatiti minimalne troškove korišćenja otvorenih podataka. Pod minimalnim troškovima podrazumijevaju se troškovi izrade baze podataka koja se objavljuje.